اصول برنامه ریزی

                                               
                                                                              
برنامه ریزی و زمان بندی

                                   

 

 پیشنهاد :  دقت كنيد كه اگر صبح‌ها به مدرسه رفتن و بعدازظهرها به كلاس كنكور رفتن و جمعه‌ها به كنكور آزمايشي دادن مشغول هستيد بايد حواستان باشد كه يك زمان‌هايي را بايد بگذاريد براي اينكه يافته‌ها يا به عبارتي نتايج اين كارها را براي خودتان جمع‌بندي كنيد و به دريافتهای ذهني خود نظم بدهيد و از افزايش دانش خودتان لذت ببريد كه اين لذت بردن يعني همان كسب آرامش و نداشتن اضطراب و استرس .  

 سؤال :   شايد سوال كنيد كه پس ميان اين همه امكانات آموزشي چه بايد كرد ؟  

 پاسخ : هر موقع بر كتاب‌هاي درسي كاملاً مسلط شديد (متن كتب درسی مثال‌هاي حل شده تمرين‌هاي پايان هر فصل) آن وقت برويد سراغ چيزهاي ديگر  

 سؤال : فرض كنيد يك داوطلب به روشي كه شما فرمودید كتب درسي را به طور كامل خوانده و بر آن اشراف پيدا كرده است حالا كه قرار است برود سراغ كمك آموزشي بفرمائيد آن كمك آموزشي بايد چه خصوصياتي داشته باشد؟  

 جواب:كمك آموزشي بايد جامع و مانع باشد و البته نتيجه‌بخش.  

 جامع يعني اينكه همه مطالب كتاب درسي «اعم از متن كتاب و مثال‌هاي حل شده و تمرين‌هاي آخر فصل) را پوشش بدهد و ديگر نيازي نباشد كه به آن چيزي اضافه كنيم.  

 مانع يعني اينكه يك مطلب 10 بار تكرار نشده باشد كه اين جز اتلاف وقت داوطلب ارمغاني نخواهد داشت. در واقع با حذف هر مطلبي از آن كمك آموزشي دچار نقصان شود.  

 نتيجه بخش يعني اينكه بايد با يك سرعت و روند قابل قبولي در ارتقاء دانش شما خودش را نشان دهد و شما بايد روز به روز با استفاده از آن كمك آموزشي به يك رضايت خاطر نسبی (نه مطلق) برسيد كه نتيجه آن افزايش انرژي مثبت و كاهش ميزان اضطراب در شما مي‌باشد.  

 به قول قدیمی ها :   يك ده آباد به از صد شهر خراب :  

 اگر يك كمي فكر كنيد متوجه خواهيد شد كه اگر انواع و اقسام كمك آموزشي وجزوات را در رنگ‌هاي مختلف و در سايزهاي مختلف از موسسات مختلف و انواع CDها و انواع فيلم‌ها و ... را براي خود فراهم كنيد آن موقع درخواهيد يافت كه سالها بايد مشغول باشيد تا بتوانيد تمام آنها را (آن هم فقط يك بار) بخوانيد و ببينيد و اين جز عذاب و اضطراب چيزي به دنبال نخواهد داشت و البته حرص و ولع داشتن جزوه جديد و تست جديد را به همراه خواهد داشت .  

 سؤال : پس چه باید کرد ؟  

 جواب : اگر شما پس از مشورت با یک مشاور وافراد موفق یک روشی را برای خودتان انتخاب کردید به آن روش ایمان داشته باشید و با یقین گام بردارید مگر آنکه ضمن حرکت متوجه شوید که به شادابی درونی و آرامش نمی رسید (بعنوان مثال در کنکور آزمایشی ها از نتیجه خود راضی نیستید یا به عبارتی متناسب با فعالیت هایی که انجام می دهید نتیجه نمی گیرید) که در اینصورت باید به روشی که انجام می دهید تردید کنید و به یاد داشته باشید که  

 اگر هدف، مقصدي است كه تاكنون به آن دسته نيافته‌اید، بايد از راهي برويد كه تاكنون نپيموده‌ايد در غیر اینصورت بعدها دچار ای کاش ها و افسوس ها خواهید شد .  

 تشبیه : اگر اشتباه نكنم اين كنكور مانند يك مارتن مي‌باشد شما باید با يك ريتم منظم و بدون اعمال فشارهاي ناگهاني و مقطعي و متناسب با توان خودتان با يك حركت سنجيده و حساب شده عمل كنيد اگر كنكور را به ماراتن تشبیه كردم به چندين دليل است اما مهمترين آنها مسئله تنظيم انرژي است، حتماً براي شما اتفاق افتاده يك روز كه 18 تا 19 ساعت انرژي مصرف كنيد فرداي آن روز يك حالت كسل كننده خواهيد داشت و هيچ چيز يك شبه درست نمي‌شود و شما بايد بدانيد كه اگر برنامه‌ريزي شما يك روند معقول و منظم داشته باشد همواره با علاقه آن را اجراء خواهيد كرد و خسته نخواهيد شد در اين سالها بسيار داوطلباني بوده‌اند كه ماه يا هفته آخر خسته شدند و از نتيجه آزمون خود راضي نبودند.  

 توجه : براي تصميمات و كارهاي روزمره خود برنامه‌اي را دنبال كنيد. برنامه‌ريزي، همت و پشتكار، پله‌هاي موفقيت را تشكيل مي‌دهند. پس طبق برنامه عمل كنيد و از اينكه نتوانستيد كل برنامه را در مدت زمان مقرر تمام كنيد، مايوس نشويد.

توجه :  هر اقدام بزرگي در ابتدا محال به نظر مي‌رسد و هميشه كساني هستند كه شاكي‌اند از اينكه قادر نيستند كه غيرممكن‌ها را ممكن سازند اما به تجربه اثبات شده است كه اين يك تفكر منفي است و نبايد به آن توجه شود البته يك راه حل براي غلبه بر آن اين است كه اقدامات بزرگ را به بخش‌هاي كوچك تقسيم كرد و با يك برنامه كوتاه مدت به اهداف عالي بلندمدت رسيد.

                          به اميد فردايي بهتر

                                                                                               مهندس  جوزداني

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کلاس های نیمه خصوصی و 
تدریس خصوصی
کنکور تضمینی
تلفن تماس 
09133172636

طرح همایت تحصیلی
از دانش آموزان دبیرستانی 
تحویل کاربرگ و
کتاب کارهای مرآت به 
دانش آموزان وبرگزاری
 کلاسهای رفع اشکال هفتگی

اگر در مبحثی اشکال 
دارید آن را در بخش 
پرسش و پاسخ
مطرح نمایید تا 
با قرار دادن 
یک مقاله آموزشی
در جهت رفع آن برآییم